|
když máme tekutou révu, tak věnujem se zpěvu
Ještě v polovině prosince jsme měli velkoústé plány, jak spolu s Krpolákama naplníme na tomto, pro Klenbaře vskutku netradičním výletě celý autobus. V Novém roce bylo jasné, že pojedou jen Klenbaři. I z těchto původně 17-ti přihlášených zůstalo nakonec jen devět. Týden před odjezdem to vypadalo na zrušení a nebýt Pražákova jazýčku, lačně toužícím po jeho oblíbené tekutině, nebylo by o čem psát. Popravdě musíme přiznat, naprosté většině se nikam jet nechtělo. A výsledek? Nanejvýš uspokojivý, nebojím se říci vynikající. Jen nebýt nekontrolovatelné sobotní dohry v Klenbě. Ti nejvytrvalejší (nejzhýralejší) se v Barbaru dokázali protancovat do ranního kuropění!
Poprvé v životě jsem měl tu smůlu, řídit vozidlo značky peugeot. Když jsem se tázal majitelky Věrky, jak se otvírají okna a štelují zrcátka, nebyla schopna odpovědi. Štyk vlastníci přibližovadlo stejné značky, neustále odpovídal: "To je peugeot, to si zvykneš!" Nevědomky jsme tak zjistili, že Věruš neměla nikdy v autě otevřená okna a zrcátka má nastavená ještě z výroby. Hlavně, že vozí veledůležitou věc, jako je spray na palubovku, který jsem omylem považoval za hasičák. Jó, ta inkriminovaná tlačítka, byla nakonec objevena u šajtrpáky- to je prostě peugeot!
Druhé vozidlo řízené Gadžou, mělo neobvyklého lodivoda v podobě Poldy. Hned po sjezdu z brněnské dálnice,žhavil telefon s dotazem, kdeže se to má odbočit. Tento úkon provedli správně, ale i přesto přijeli v době, kdy první džbánek zel téměř prázdnotou. Pán majitel se totiž nemohl dívat na Pražáka, bažícím po svém elixíru "samolibosti", tak nám vrazil jeden, než dotyční dorazí.
Po gulášku, který absolvovali i bloudiči, jsme se odebrali, na tolik očekávanou koštovací proceduru. Zde se k našemu překvapení obrodil zcela nový, do té doby neznámý vinař. Nadporučík byl oním degustátorem, který zasvěceně s majitelem debatoval, nejen o víně, ale i všech serepetičkách kolem něj. Vojančení v této oblasti mu i po létech zanechalo nesmazatelné stopy na duši. Znáte to všichni, kdož jste kdy zavítali do sklepa. Po okoštování snad všech zdejších odrůd, už málokdo ví, co pije. S rozhozenými chutěmi, se rozhodujeme pro Veltlínské bílé a červené André. Ostatně blíže nás s těmito víny seznámí ve svém článku Nadporučík.
Je zcela zbytečné,abych vám popisoval další sled událostí tohoto velice příjemného večera. Hlavním posláním nebylo se jen opít, ale vypadnout ven a dát tak vale zabě- hnutým(občas nudným) klenbovním pátkům. Myslím, že cíl expedice byl bezezbytku naplněn.
Ráno a cesta domů se staly pro mne zcela fenomenálními zážitky, které mi nadlouho utkví v paměti.Jako řidič jsem mohl pozorovat na ostatních pravou, nefalšovanou klenbovní žízeň. A do čeho se tady po probuzení pustit, když není po pivu ani vidu, ani slechu. Což takhle Nporův kanystr s Veltlínem.Ano,správná volba! Na snídani, přímo ideální. Byla opravdu vydatná a zbylo po ní jen pár decánků na dně kanystru. Před odjezdem Npor. nelenil a opět jej doplnil v bláhové naději, že přiveze něco rodičům okoštovat. V Klenbě záhy všechna předsevzetí padla, ač se tak zprvu nezdálo.
Po 24 hodinové pivní abstinenci jsme se všeci vrhli na Čendovu pípu. A jak, tak pozvolna běžel klenbovní čas, dostávala většina opět chuť na víno, abych byl přesný na Nporův Veltlín.
A co myslíte, donesl něco domů? Ano! Ale jen kanystr s červeným, druhý s bílým zel prázdnotou! Všechny odrůdy Svobodné spolkové republiky Kraví hora, vám představí ten, který Veltlín domů marně nesl - náš milý Npor.
REjže
Vína bílá
Veltlínské zelené
- odrůda z dolního Rakouska, je výrazné s mandlovou vůní přecházející do květnato-ovocných chutí. Harmonické, plné víno vhodné k jemným úpravám vepřového, krůtího a drůbežího masa, k pečené rybě - vysoce pitelné.
Rulandské šedé
- odrůda z Francie, žlutozelené barvy, ovocné aroma po hrušce máslové, plné s jemnou kyselinkou, chuť ovocná s nádechem vanilky. Doporučuje se k dezertům a především k rybím specialitám - vysoce pitelné.
Ryzlink rýnský
- odrůda z Německa, aroma rozkvetlého lipového květu, chuť jemná, příjemně květnatá s vyváženou kyselinkou, později až kořenitá. Výborné k bílému masu, pečené rybě a lehkým úpravám vepřového masa - vysoce pitelné.
Tramín červený
- vůně aromatická po konvalinkách a akátu,chuť vyvážená květinová s nižším obsahem kyselin, ke konci až kořenitá.Vhodné k výraznějším úpravám ryb a drůbeže, k méně výrazným červeným masům - vysoce pitelné.
Chardonnay
- odrůda z Moravy,aroma exotického ovoce (banán,mango), lískového oříšku a zralých broskví,chuť kořenitá,harmonická,mohutná.Velice oblíbená odrůda,která se doporučuje k dezertům a slavnostním chvílím - vysoce pitelné.
Muškát moravský
- odrůda z Moravy, mohutná muškátová vůně s ovocnými odlesky harmonických kyselinek.Poněkud těžší víno,vhodné k dezertům, sýrům a lehkým bílým masům, vhodný jako aperitiv - vysoce pitelné.
Rulandské bílé
odrůda z Francie žlutavo-zlatavé barvy ovocného aroma, medové až mírně chlebovité chuti, atraktivní, plné víno. Doporučuje se k drůbežímu masu a sladkovodním rybám - vysoce pitelné.
Ryzlink valalašský
- není jednoznačný původ, barva citrusově žlutá až zlatavá. Vůně i chuť svěží s aromaty lipového květu, ovocných stromů a lučního kvítí ,mírně kořenitá. Doporučuje se ve studené kuchyni, k mořským plodům, rybám a jemnému bílému masu - vysoce pitelné.
Müller Thurgau
- odrůda z Německa nažloutlé barvy, u nás velice rozšířená. Aroma broskvové až hroznové, chuť hroznová, mírně kořenitá s nižší kyselinkou. Doporučuje se ke studeným předkrmům, mořským plodům a rybám - vysoce pitelné.
Neuburské
- odrůda z Rakouska, žluté až zlatavé barvy, kořenité vůně ,někdy s ovocným nádechem. Chuť extraktivní, mírně kořenitá. Doporučuje se do studené kuchyně, k rybám a drůbeži - vysoce pitelné.
Svatovavřinecké
- aroma po sušených švestkách, chuť připomínající povidla s pozdějším nádechem čokolády. Doporučuje se ke zvěřině, tvrdým sýrům, pečené kachně - vysoce pitelné.
André
- aroma ovocné až dřevité, chuťově ovocnější s dřevnatějším nádechem a výraznou tříslovinou. Víno vzniklo křížením Frankovky a Svatovavřineckého, doporučuje se k drůbeži a červeným masům - vysoce pitelné.
Cabernet Moravia
- původ vína je moravský, granátová barva s intenzivním aroma ovoce, sušené švestky, černého rybízu a ostružin. Chuť jemná po ovoci, mírně kořenitá. Doporučuje se ke tmavému masu, zvěřině a tvrdým sýrům - vysoce pitelné.
Rulandské modré
- burgunské víno, vůně ovocná po malinách a červeném ovoci, v chuti ovocné s výraznější tříslovinou, vhodné k těstovinám, drůbeži, červenému masu a zvěřině - vysoce pitelné.
Frankovka
- čistá německá odrůda, ovocná vůně červených plodů, kořenitost po skořici, paprice a pepři .Doporučuje se k teplým předkrmům, tmavým masům a zvěřině - vysoce pitelné.
Modrý portugal
- českomoravská odrůda, elegantní rubínová barva, jemně ovocná harmonická vůně, chuťově se skloubí lehčí kyselinka s příjemnou tříslovinou .Doporučuje se k vepřovému, krůtímu masu a aromatickým sýrům aromatickým sýrům - vysoce pitelné.
Zweigeltrebe
- odrůda z Rakouska, víno rubínové barvy, ovocné plné harmonické chuti, vanilkového a skořicového aroma .Doporučuje se ke kořeněným masům, zvěřině, tvrdým sýrům a pečené kachně - vysoce pitelné.
Cabernet Sauvignon
- odrůda z Francie sytě granátové barvy. Vůně výrazná po švestkách a černém rybízu, mírně dřevitá. Chuť po sušeném černém ovoci s výraznou tříslovinou. Doporučuje se k drůbeži, červenému masu, zvěřině - vysoce pitelné.
Merlot
- pochází z „Nového Světa“, víno rudé barvy s fialovým nádechem. Ovocná chuť i vůně po švestkách, ostružinách, třešních s kořeněnou příchutí .Doporučuje se k červeným masům, těstovinám a sýrům. Velice mohutné a - vysoce pitelné.
Dornfeldor
- odrůda z Německa ,barva rudá. Vůně ovocná s převahou fialek a borůvek. Chuť bohatě ovocná, jemně kořenitá. Doporučuje se ke kořeněným masům, grilovaným pokrmům, zvěřině a výrazným sýrům - vysoce pitelné.
Děkuji všem za pozornost a příště opět ve vinném sklepě !!!
Npor.
sklepní galerie
|